fbpx

אני רוצה לספר לך על הקשר המפתיע בין סביבה מבולגנת לאכילה רגשית. את תתפלאי לשמוע אבל יש המון גורמים שמשפיעים עליך בקבלת ההחלטות שלך.

״ כשהתחלתי ליישם את כל זה בחיי היום יום , שמתי לב שהבולמוסים פחתו בצורה משמעותית, התחלתי לבצע משימות שהיו תוקעות אותי בחיים, התחלתי להיות מאושרת יותר וראיתי שינוי אמיתי בחיי , פעם ראשונה יכולתי לעמוד מול המראה ולהגיד – אני גאה בך  ״

ערימת בגדים שזרוקה על הכיסא בצד החדר, תחתונים וגרביים שנפלנו מתחת למיטה ונשארו שם במשך חודשים.. אין ספור בגדים דחוסים בין מדפי הארון, זועקים לעזרה שמישהו רק ירווח שם, רק קצת. מסמכים, דפים, עטים, כוסות שתייה ריקות, אריזות של עוגיות ושוקולדים מוחבאות במגירות של השידה.. אין ספור חפצים קטנים ומעצבנים שמפוזרים בכל רחבי הבית, בפינות הקטנות ביותר, במגירות שאף אחד לא פותח. קרמים שמזמן פג תוקפם, מברשות איפור מלוכלכות , מגבונים משומשים בפינות המגירה, כלים בכיור, שאריות אורז ותבלינים שנשפכו במגירות והפכו לחלק מהמדף מרוב התיישנות והרשימה עוד ארוכה אבל תמונת המצב ברורה כעת. 

נשמע לך מוכר? 

אולי חלק מהדברים שציינתי פה יכולים לתאר את שגרת חייך, אולי את אמא לילדים בלאגניסטים, אולי את בזוגיות עם מישהו שלא יודע מה משמעות המילה – סדר..

איך אני יודעת לתאר במדיוק את המצב? כי ככה חייתי במשך רוב חיי . הייתי ילדה -מאוד- מבולגנת, מעופפת, חסרת הרגליי הגיינה וטיפוח, כזאת שמעבירה את ערימת הבגדים מהמיטה, לכיסא, לארגז מתחת למיטה ורק כשאמא שלי כבר מאיימת להעיף אותי מהבית – בחוסר חשק מוחלט ותסכול הייתי נגשת לערימה ומתחילה לסדר את הבגדים ואחר כך את כל החדר, אבל ברור לך שה״סדר״ הזה היה מחזיק מעמד 24 שעות במקרה הטוב כן?

אז למה אני מספרת לך את כל זה? 

קודם כל כדי להדגיש לך שוב כמה ששינוי הוא אפשרי, ושגם אני מגיעה ממקום של כאוס, בלבלול, חוסר ידע בסיסי בהתנהלות תקינה של היום יום וגם אני בדיוק כמוך מגיעה ממקום שבו המחשבות הטורדניות לא עוזבות לרגע ומשתלטות על כל חלקה טובה בחיים. אני יודעת איך זה מרגיש ואני גם יודעת איך לעזור לך לשנות את המצב הזה בדיוק כמו שאני הצלחתי להפוך את חיי ולהגיע למקום המדהים שבו אני נמצאת היום, אך ורק על ידי שינויים קטנים בחיי היום יום שאותם הפכתי להרגלים שמלווים אותי עד היום.

אז איך בלאגן בבית גורם לאכילת יתר , בולמוסים והשמנה? 

איך עומס של בגדים מעמיס לך על הנפש? 

למה אגרנות היא תכונה שלילית ?

ואיך סדר וניקיון של סביבת המחייה שלך יכולים לעשות שינוי ענק בחייך? 

כדי להבין למה סדר וניקיון של סביבת המחייה שלנו כל כך חשוב לבריאות הנפשית והגופנית שלנו אני רוצה לספר לך שהסביבה החיצונית שלנו משפיעה ישירות על התחושה הפנימית שלנו. מה שהעין שלנו רואה היא משדרת למוח ולנפש ומכן נובע מצב רוח ואנרגיה ירודה או מצב רוח טוב וחשיבה צלולה. הדוגמא הכי טובה היא – כשאת מסתכלת במראה ואוהבת את מה שאת רואה את מאושרת ורגועה, וכשאת לא אוהבת את מה שאת רואה מצב הרוח יורד אוטומטית. 

אותה הנוסחה תקפה גם לסביבת המחייה שלך. כשאת רואה בלאגן המצב הנפשי והרגשי שלך אוטומטית מושפע לרעה , את לחוצה יותר, עצבנית יותר וחסרת סבלנות. המחשבות בראש מתחילות לרוץ ללא הפסקה והמחשבות הטורדניות משתלטות עליך. בדיוק ברגע הזה מתחיל הטריגר להתחיל לאכול ללא הפסקה או סתם לשכב בחוסר חשק במיטה תוך כדי התעלמות מוחלטת מכל המשימות שיש לך לעשות במהלך היום. 

תזכרי : כשהעין רואה עומס – המוח מרגיש עומס. כשהעין רואה בלאגן ולכלוך – הנפש מגיבה בעצבנות, חוסר סבלנות ורגשות אשמה – שמובילים להתקפי אכילה ותחושה כללית של ״ אני לא מוצלחת״

כל זה כמובן קורה בתת המודע ולכן חשוב שתדעי שאת יכולה לעזור לעצמך להיות רגועה יותר, שמחה יותר, ממוקדת יותר ומאושרת יותר על ידי שינויים קטנים שתעשי בחייך ועליהם בהמשך. 

כדי להמחיש את הנקודה אני רוצה להראות לך מס תמונות שמראות חדר מבולגן וגם חדר שעל פניו מסודר אבל מאוד עמוס בעין – תמונות, סטיקרים, קופסאות והמון חפצים שקופצים לעין.  כשאת מסתכלת על התמונות האלו תנסי לדמיין מי האדם שחיי ככה. איזה מחשבות יש לו בבוקר כשהוא מתעורר לכל העומס הזה, איזה תחושה יש לו כשהוא מגיע מיום ארוך בלימודים או בעבודה וחוזר לחדר שנראה ככה. תנסי לחוש איזה תחושות עולות בך .

לחץ , עומס , עצבות, חרדה , הלם , בושה ואשמה הם רק חלק מהתחושות שעולות בי כשאני מדמיינת את עצמי חייה בסביבה כזאת. תביני שכשהעין קולטת את כל זה המחשבות הטורדניות מגיעות מיד :

 ״ אוף אני כל הזמן דוחה לסדר את החדר, בחיים לא אשתנה״.. 

״את תמיד תישארי כזאת, מי ירצה אותך ״ 

״ אין לי כוח לעשות שום דבר מהמשימות שלי עדיף לדחות למחר ועכשיו פשוט אשכב במיטה ואהיה באינסטגרם ״

״אני שונאת את החדר שלי לא כיף לי פה ״ 

״ אני אשמה שהגעתי למצב הזה , אי אפשר לצאת מזה״

ועוד מחשבות בסגנון שרק מורידות אותך נמוך יותר. אוטומטית מתעורר הרצון ללכת למטבח ו״לאכול״ את הרגשות הקשיים האלו, להדחיק אותם ולא להתמודד איתם, וכמו שניחשת נכון – בולמוסים ואכילה רגשית זה בדיוק מה שקורה כשיש לך בלגאן בבית/ בחדר/ברכב/במשרד . כמובן שאני מתייחסת לכל חלקי הבית, המטבח, המקלחת, הסלון, ארון הבגדים ואפילו הפלאפון שלך יכולים לעורר בך את הטריגר ללכת ולטרוף את כל מה שאת רואה בדרך, או פשוט לדחות את כל המשימות שלך ולא להתקדם בחייך בגלל הדחיינות. מיד אחרי רצף האירועים האלו את נכנסת ללופ של שנאה עצמית, דחיינות, אשמה, וחוסר אמונה שאפשר להשתנות.  

נשמע מוכר? 

״הסדר והנקיון שינו את החשיבה שלי, וכשהחשיבה שלי השתנתה גם הבחירות שלי השתנו. וכשהבחירות שלי החלו להשתנות החיים שלי השתנו לטובה ״.

הישועה הגיע רק בגיל 23 !!! אחרי שראיתי סרטון קצר ביוטיוב שבו פסיכולוגית מומחית להפרעות אכילה מאוניבסיטת הרוורד מסבירה באופן ברור כמה שבלאגן בבית , ברכב, במשרד וגם עומס של פריטים שסתם צוברים אבק – גורם לנו לניתוק רגשי, דחיינות , אכילת יתר , רגשות אשם והערכה עצמית נמוכה. באותו הרגע הרגשתי כאילו המתג במוח שלי זז והחלטתי שלא משנה מה קורה, אני מתחילה להקפיד על סדר ונקיון בבית שלי. אמרתי לעצמי ״ מה אכפת לי לנסות, אחרי שנים שבהן נכשלתי לצאת מהבולמיה נכשלתי להפוך לאדם מאורגן ומצליח, אולי דווקא הפעם משהו ישתנה.. הכי גרוע ניסיתי .״ זה מה שעבר לי בראש. 

ובאמת, כבר באותו היום סידרתי, זרקתי, ארגנתי, ניקיתי את כל הפינות בבית, בארון, במטבח אפילו את האפליקציות בפלאפון שגרמו לי לעומס בעיניים ניקיתי וסידרתי. 

השינוי החיובי בחיי שהגיע תוך זמן קצר הפתיע אפילו אותי. לא האמנתי שכל כך הרבה בעיות שהיו לי הגיעו דווקא מהבית – בגלל חוסר הידע שלי וההרגלים הרעים של בלאגן שליוו אותי מגיל צעיר.

הסדר והנקיון שינו את החשיבה שלי, וכשהחשיבה שלי השתנתה גם הבחירות שלי השתנו. וכשהבחירות שלי החלו להשתנות החיים שלי השתנו לטובה.

התחלתי להקדיש כל יום 20 דק עם סטופר לארגון וסידור. ארגנתי את המיטה, ניקיתי אחרי כלים, הקפדתי להחזיר דברים למקום במקום להשאיר זרוקים בכל הבית.

כשהתחלתי ליישם את כל זה ביום יום , שמתי לב שהבולמוסים פחתו בצורה משמעותית, התחלתי לבצע משימות שהיו תוקעות אותי בחיים, התחלתי להיות מאושרת יותר וראיתי שינוי אמיתי בחיי . היתה לי אנרגיה לעשייה, לכושר, רצון לאכול בריא ולהתמיד, התחלתי להיפגש יותר עם חברים ומצאתי זמן לעשות דברים שאני אוהבת כמו לצייר או לשבת לראות שקיעה בים. פעם ראשונה יכולתי לעמוד מול המראה ולהגיד – אני גאה בך ״.  

גם היום, הסדר והנקיון שולטים ביד רמה בהתנהלות היום יומית שלי. במהלך השנים שבהם הייתי בתהליך יציאה מהפרעות האכילה שמתי לב שבכל פעם שהייתי מזניחה את הסדר הניקיון בבית הייתי נוטה ב99% מהפעמים לבולמוסים, אכילת בינץ׳ , הקאות ואכילה רגשית, כמו כן דחיינות וכניסה ללופ של :״ אין לי כוח לכלום, אני אעשה הכל מחר, לא בא לי שום דבר״  וכו. לכן, גם במציאות שלי היום אני מקפידה לארגן כל יום את הבית במשך 20 דק. כל בוקר אני מסדרת את המיטה, משאירה כיור ריק מכלים ומקפידה לארגן איפה שאני יכולה במהלך היום – דקה פה רק להחזיר את הנעליים למקום, 2 דקות פה לנגב את הכיור אחרי השימוש, או להחזיר את הבגדים לקולב. בסוף היום אני תמיד מארגנת את הבית שיראה נקי ומסודר כדי שאתעורר לבית שיעורר בי רגשות חיוביים. אלו הדברים הקטנים שאני עושה במהלך היום שעוזרים לי להגיע לסוף בהרגשה טובה ומחשבה נקייה.

לסיום, אני רוצה שתזכרי שהשינוי מתחיל בך – ואת לא צריכה להוציא אלפי שקלים כדי להתחיל. כמו שאני תמיד אומרת – ״שינוי גדול מתחיל בשינויים קטנים ״. טיפ קטן ממני? שימי טיימר ל20 דק ובכל פעם תבחרי פינה אחרת בבית שבה תתרכזי.

ארון בגדים, שידת איפור, מקלחת, מטבח, ארוניות מיטה, ארגז במיטה ואפילו תמונות ואפליקציות בפלאפון שאפשר למחוק ולסדר קצת יותר. 

וסוד קטן? 

בקגע שתתחילי ל20 דק, כמעט תמיד תרצי להמשיך ולנקות, כי הפעולה של סידור וניקיון לא רק מנקה בחוץ, אלא עוזרת לך לנקות גם בפנים. 

את תראי כמה שהחיים שלך ישתנו ויקבלו כיוון חדש ומתפיע כשתתחילי לשמור על סדר ונקיון בסביבה שלך. ואני יכולה להעיד על עצמי ועל המון מהפכים שעשיתי בדירות שלי ובדירות של משפחה וחברות שלי – ברגע שמשנים את ההרגל הקטן הזה כל היום שלנו משתנה לטובה.

תזכרי שהכוח בידיים שלך, את רק צריכה קצת הכוונה ואמונה ממישהו חיצוני כדי להתחיל לשנות את חייך, והצעד הראשון הוא לחלוטין הבית שלך. 

בסדנה הקבוצתית ״ הזמן שלך – להיוולד מחדש ״ תקבלי את כל הכלים שבהם אני השתמשתי כדי לחולל שינוי עצום בחיי. בכל מפגש נתמקד בנושאים שונים ונשים דגש מיוחד לאורך הסדנה על נושא הסדר והניקיון.

לאורך השנים למדתי שכשאנחנו מנקות את הבית שלנו ומוציאות מחיינו את הדברים שכבר היו צריכים לצאת מזמן – אנחנו בעצם מנקות חלקים בנפש שזקוקים לתשומת לב, אהבה קבלה ודאגה. הבית שלך הוא מראה מדוייקת למצב הנפשי שלך. כל כך הרבה חפצים שאנחנו שומרות ״סתם ככה״ אבל לא מבינות שההיאחזות בהם מונעת מאיתנו להתקדם לשלב הבא בחיינו ובעצם לפתוח דלת למשהו טוב יותר ונכון יותר ״. במפגשים אשתף אותך בכל הסודות לארגון וסידור נכון של חייך. החל מארגון הבית והחדרים בו, ארגון נכון של ארונות ומדפים, ארגון מחדש של ארון הבגדים בכך שיעניק לך ביטחון עצמי ומוטיבציה בכל יום מחדש. 

תקבלי לוח הוראות מדוייק שיעזור לך להיפטר מהדברים הגדולים ביותר ועד הדברים הקטנים ביותר שאף פעם לא חשבת שיש להם משקל כבד כל כך עליך ועל ההתנהלות שלך.

בנוסף תקבלי את כל סודות שיעזרו לך הפוך את הבית שלך לבית חלומותייך – והכל בתקציב לכל כיס : אתרים זולים ואיכותיים שתוכלי להזמין מהם, טיפים בשדרוג הבית ביום אחד, רשימה של השינויים הקטנים שיעשו שינוי ענק בתחושות שלך בבית. 

אעזור לך להפוך את הבית שלך – למקום הבטוח שלך. המקום שנותן לך שקט נפשי, המקום שבו את יכולה להירגע, להינות, ולעבוד על לאהוב את עצמך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמי לפרטים נוספים

הצטרפי אליי למסע מרגש, מלמד ומשנה חיים -
גם לך מגיע ״להיוולד מחדש״.

הצטרפי אליי למסע מרגש, מלמד ומשנה חיים - גם לך מגיע
״להיוולד מחדש״.